Historie a úspěchy našeho oddílu
Historie libereckého šermu sahá až do roku 1945. Díky obětavé práci jedinců navazujeme na historii a v dnešní době se pravidelně zúčastňujeme největších soutěží po celé Evropě.
Nejvíce informací v této práci pochází z kroniky libereckého oddílu šermu. Dále pak od mých kolegů trenérů. K. Niesigová
Začátky – 40. - 50. léta
Podle údaje v knize Český šermířský svaz 1913-2013 byl oddíl šermu v Liberci založen v roce 1945. Dle informací od libereckého trenéra a pamětníka Rendy Niesiga byl oddíl založen pod jakýmsi libereckým textilním družstvem. Zakládajícími členy oddílu byli pánové Jiří Fix, Liška (křestní jméno neznáme), Josef Kuneš a Michl (křestní jméno neznáme).
Poznámka: Pan Josef Kuneš šermoval původně v klubu Riegel Praha a začátkem 40. let se zúčastnil turnaje v šermu šavlí, kde družstvo tehdejšího Protektorátu Čech a Moravy šermovalo proti družstvu Německa. Na tomto turnaji šermoval pan Kuneš mj. proti tehdejšímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi.
V 50. letech byl šerm i v Liberci součástí SVAZARMu. Šermovalo se bodákem, fleretem (tehdejší název byl „končíř“) a kordem. Ženy šermovaly pouze fleretem.
Prvním zaznamenaným turnajem pořádaným v Liberci byl v roce 1957 první ročník turnaje „O Ještědský štít“, který se konal k oslavě pětiletého trvání SVAZARMu. Na fotkách je vidět šerm bodákem.
Šermovalo se v těchto kategoriích: družstva – šerm bodákem, jednotlivci – fleret (končíř) a kord muži.
Aby se šermíř mohl zúčastnit soutěže ve fleretu a kordu, musel splněnou mít výkonnostní třídu v šermu bodákem. Turnaj se zřejmě nakonec konal v Sokolovně v Jablonci na Nisou, ačkoliv v propozicích je uvedeno místo konání Restaurace Na Střelnici v Liberci.
Na tomto turnaji se v kordu na 4. místě umístil Jiří Fix, jeden ze zakladatelů libereckého šermu. V šermu bodákem se liberecké družstvo umístilo na 4. místě.
Počty účastníků 1. ročníku: bodák – 8 družstev, fleret – 16 závodníků, kord – 16 závodníků
Turnaj „Ještědský štít“ následně liberecký oddíl pořádal každý rok. Bodákem se na něm šermovalo naposledy v roce 1960. Ženy šermovaly poprvé na 2. ročníku tohoto turnaje v roce 1958 – zúčastnilo se tehdy 9 fleretistek. Na fotografiích z roku 1958 je už vidět i pozdější dlouholetý trenér a předseda oddílu pan František Coufal (děda Martina Coufala, zakladatele dnešního oddílu v Bělé pod Bezdězem). V této době se v libereckém oddílu pěstovaly všechny zbraně: fleret, kord, šavle i bodák. Na přelomu 50. a 60. let se na fotografiích objevují také synové Františka Coufala, Jan a Lubomír. Dalšími významnými členy byli v této době Jiří Fix, Pavel Port a Ladislav Mareš.
60. léta
V roce 1961 SVAZARM šerm ze svých řad vyčlenil a po jednáních Františka Coufala s místním vedením ČSTV tak vznikl oddíl šermu při TJ Lokomotiva Liberec. Hodnota šermířského materiálu předaného SVAZARMem do Lokomotivy činila cca 63 700 Kčs, což při zohlednění inflace odpovídá zhruba hodnotě 924 000 Kč v roce 2020 (pro výpočet byla použita tato online kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/znehodnoceni-koruny-inflace)
Na výroční schůzi byl téhož roku zvolen předsedou oddílu František Coufal.
V roce 1961 byl uspořádán 5. ročník turnaje Ještědský štít. Následně byl v roce 1962 proveden nábor nových členů oddílu v ZTV (dnešní SPV – Sport pro všechny), při kterém oddíl získal 37 nových členů.
Tréninky se konaly takto: pokročilí 2x týdně, začátečníci 1x týdně.
V této době se také pravidelně konaly krajské přebory, kde se místní závodníci umisťovali na předních příčkách. Konaly se také přebory středních škol v Brně, kde se liberečtí šermíři také umisťovali na medailových pozicích.
Ve finálové osmičce turnajů se často objevovala jména jako Jan Coufal, Lubomír Coufal, Pavel Port, Táňa Junková a Vlasta Rulcová.
V letech 1962-63 se členové oddílu šermu vlastníma rukama podíleli na výstavbě tzv. nového sálu („přístavby“) v TJ Lokomotiva Liberec. V roce 1963 měl oddíl 60 registrovaných členů.
V roce 1965 byla liberecká fleretistka Táňa Junková členkou družstva Severočeského kraje, které se vítězně utkalo s družstvem žen z Drážďan z tehdejší NDR.
Pavel Port se ve stejném roce probojoval do reprezentačního družstva ČSSR a následně se zúčastnil mezistátního turnaje v Bulharsku. Byl v reprezentaci jediným mimopražským kordistou.
V roce 1966 získal Lubomír Coufal I. výkonnostní třídu ve fleretu, kordu i šavli – ojedinělý počin, který se povedl pouze dvěma šermířům z tehdejší ČSSR.
Pro rok 1968 si smíšené družstvo šermířů z Liberce vybojovalo účast v I. lize šermířů ve složení Táňa Junková (fleret ženy), Jan Coufal (fleret muži), Pavel Port (kord) a Lubomír Coufal (šavle).
Lubomír Coufal byl na konci roku 1968 zařazen do reprezentace.
V této době se oddíl potýkal s nedostatkem materiálu – v jednom z novinových článků z roku 1968 se píše, že „osm chlapců se dělí o jeden fleret a naděje na další není v dohledu…“ (Československý sport, 24. 1. 1968).
V roce 1969 vedli oddíl trenéři František Coufal, Miloš Souček a Renda Niesig, který zde působí jako trenér dodnes tj. více než padesát let.
70. léta
Počátkem této dekády začíná liberecký oddíl nově pořádat i čistě ženské turnaje (např. Mistrovství ČSR ve fleretu žen a dorostenek v roce 1970).
Pro zajímavost: na výroční schůzi koncem roku 1970 byl schválen nákup několika elektrických fleretů a čepelí. Cena elektrického fleretu byla 450,- Kčs (tj. necelých 4800 Kč po zohlednění inflace - pro srovnání: cena elektrického fleretu s obyčejnou čepelí v roce 2021 je zhruba 1500-1700 Kč; inflace vypočtena zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/znehodnoceni-koruny-inflace)
V roce 1971 měl oddíl 41 aktivních členů. Tréninky se konaly 3x týdně. Předsedou oddílu byl i nadále František Coufal. Oddíl v této době úspěšně reprezentovali mj. Zdeněk Havlíček, Petr Köhler, Renda Niesig, Vlasta Rulcová, Zdena Janebová, Hana Dušková a Ria Prošková.
Šermíři se každoročně zúčastňovali i tzv. prvomájového průvodu.
V roce 1973 se předsedou oddílu stal Renda Niesig.
Byl uspořádán 17. ročník Ještědského štítu (kord mužů – družstva) – šermovalo se na gumových planších širokých 1m. Turnaj byl dvoudenní. Turnaje se zúčastnilo 11 družstev. Systém soutěže byl následující: 1. kolo – 3 skupiny po 3-4 družstvech semifinále – 2 skupiny po třech družstvech finále – 4 družstva
František Coufal a Jiří Fix získali „Čestné uznání“ za zásluhy o rozvoj šermířského sportu.
Za rok 1975 byl zvolen nejúspěšnějším šermířem oddílu Luboš Příhoda, který dnes působí jako trenér v USK Praha. V této době oddíl úspěšně reprezentovali také Petr Köhler, Zdena Qualizzová, Jan Maršinský, Jan Coufal a Miloslav Wach.
V létě roku 1977 se šermíři zúčastnili letního tábora v Lipové u Šluknova se skupinou členů ZTV – absolvovali zde šermířské tréninky pod širým nebem.
V létě roku 1978 se liberečtí šermíři poprvé vydali na soustředění na tzv. Ahojku (chata Ahoj) do Hrabětic v Jizerkách, kam pak jezdili i v následujících letech.
80. léta
V této době oddíl úspěšně reprezentovali Hana Příhodová, Ladislava Prokešová, Petr Köhler, Jiří Krupka, Roman Blaškovič, Jan Coufal a Petr Frühauf.
Ještědský štít 1983: kord dorostenci: 2. místo Petr Frühauf, 4. místo Roman Blaškovič. Jiří Krupka (získal I. VT) a Petr Frühauf dostali v témže roce pozvánku na reprezentační soustředění juniorů.
Na přeboru ČSSR dorostu v Karlových Varech získalo kombinované družstvo (Lokomotiva Liberec, Sever Praha, Ekonom Praha) 3. místo ve fleretu.
V roce 1983 začal závodit ve fleretu i Martin Coufal (pozdější reprezentant a zakladatel oddílu v Bělé pod Bezdězem).
V roce 1984 se na Ještědském štítu umístili: 2. místo Petr Köhler, 7. místo Roman Blaškovič. Petr Köhler získal I. VT.
V roce 1985 se poprvé od roku 1957 nekonal Ještědský štít - z důvodu chybějících prostor pro turnaj. Nejúspěšnějším šermířem oddílu byl zvolen žák Martin Coufal – tehdy šermoval hlavně fleret a šavli. V roce 1986 začal dosahovat dobrých výsledků i jeho bratr Tomáš Coufal.
1986 – Přebor ČSR žáků v šermu šavlí: mladší žáci – Tomáš Coufal 3. místo starší žáci – Michal Qualizza 2. místo Martin Coufal 3. místo
Přebor ČSR žáků v šermu fleretem: Martin Coufal 2. místo
Martin Coufal se stal přeborníkem ČSSR v šermu šavlí v kategorii žáků. Byl to první titul přeborníka ČSSR pro oddíl TJ Lokomotiva Liberec. Byl také vyhlášen mezi nejlepšími sportovci okresu za rok 1986.
V této době začal reprezentovat oddíl ve fleretu také dorostenec Marcel Fáber, pozdější juniorský mistr ČSFR v kordu.
V roce 1986 oslavila TJ Lokomotiva Liberec 100 let své existence. Zároveň bylo dovršeno 25 let fungování oddílu šermu v Lokomotivě.
V roce 1987 byl uspořádán 30. ročník Ještědského štítu – Petr Frühauf obsadil v kategorii kordu mužů 2. místo. Oddíl dále úspěšně reprezentovali také: Petr Köhler, Michal Qualizza, Martin Coufal, Tomáš Coufal, Marcel Fáber.
Šermíři z Lokomotivy Liberec se zúčastnili mezinárodního trojutkání Litoměřice – Pirna (tehdejší NDR) – Liberec.
Roku 1988 obsadil Martin Coufal na Ještědském štítu 3. místo v soutěži dorostenců a 7. místo v soutěži mužů a stal se opět nejúspěšnějším šermířem oddílu.
Ve stejném roce liberečtí šermíři přivezli skvělé umístění z turnaje v Pirně (NDR):
- Martin Coufal, 2. Marcel Fáber, 3. Václav Foršt.
V roce 1989 získal Tomáš Coufal 2. místo na turnaji žáků ve fleretu v Praze. Na přeborech ČSSR v kordu dorostenců v Písku obsadilo liberecké družstvo 2. místo.
Na juniorském turnaji v kordu ve Varšavě obsadil Marcel Fáber 7. místo, na turnaji v Karlových Varech pak 1. místo.
V září 1989 Martin Coufal přestoupil do střediska vrcholového sportu v Praze.
90. léta
V roce 1990 se Marcel Fáber stal juniorským mistrem ČSFR v kordu a celkovým vítězem celostátního žebříčku. Nadějný svěřenec Rendy Niesiga měl v roce 1987 vážný úraz ruky (došlo k amputaci několika prstů levé ruky – pozn. Marcel je levák). Po úspěšné operaci a roční rehabilitaci začal opět trénovat, v roce 1989 pak obsadil 2. místo na přeboru ČSFR a 2. místo na Velké ceně Slovenska. Po získání juniorského titulu byl přijat do vrcholového střediska v Praze. Stal se tak jedním z nejúspěšnějších svěřenců Rendy Niesiga.
V žákovských kategoriích žačali v této době šermovat Dalibor Hampejz, Ladislav Knap Vladislav Rieger a Kateřina Niesigová. V kadetech a juniorech úspěšně soutěžil Tomáš Coufal, který posílil juniorskou reprezentaci v kordu a zúčastnil se světového poháru juniorů v Catanii. V roce 1992 byl Tomáš Coufal vyhlášen mezi nejlepšími sportovci okresu.
V roce 1993 se Dalibor Hampejz stal vicemistrem ČR žáků v kordu a liberecké družstvo obsadilo také 2. místo. Dalibor Hampejz byl také vyhlášen mezi nejlepšími sportovci okresu.
Liberečtí šermíři se začali pravidelně zúčastňovat turnajů za hranicemi – např. v saském Görlitz.
Rok 1994: Na akademickém mistrovství ČR obsadil Tomáš Coufal 1. místo a Martin Coufal 3. místo a následně skončil na žebříčku v kordu mužů na 13. místě ze 165 šermířů. Ve stejném roce se Vladislav Rieger a Kateřina Niesigová umístili shodně na 3. místě na turnaji Štít města Písku a Dalibor Hampejz obsadil 3. místo v kordu kadetů na turnaji Test Open v Praze. Vladislav Rieger získal 1. místo na žákovském Turnaji v Praze a následně se stal mistrem ČR v šermu žáků fleretem ve Zlíně. Jarní sezónu roku 1994 ukončil Vladislav Rieger v žebříčku na 2. místě (žáci fleret), Kateřina Niesigová na 1. místě (žačky fleret).
V roce 1994 liberečtí žáci poprvé zamířili na velký mezinárodní turnaj do Wroclawi – Challenge Vitti (dnes nazývaný Challenge Wratislavia), kde se v současnosti utkávají každoročně stovky šermířů.
V roce 1996 se Vladislav Rieger zúčastnil mistrovství světa kadetů v belgickém Tournoi. V té době se začala v kordu prosazovat Barbara Martinová, která se v roce 1997 zúčastnila světového poháru v Dijonu a Frascati. V roce 1998 se pak pod vedením Rendy Niesiga probojovala na mistrovství světa kadetů a juniorů do Venezuely, kde skončila na pěkném 35. místě.
Kolem roku 1998 začali se šermem Milan Kulík (dnes hlavní trenér), Jiří Janeček, Ondřej Nejezchleb, Ondřej Ploch, Tomáš Tesař, Anna Lauermannová a Jana Nejezchlebová. Všichni v následujících letech dosahovali umístění ve finálové osmičce. Pravidelně se také zúčastňovali letního soustředění v Šamoríně na Slovensku. Jako trenéři působili v této době hlavně Renda Niesig a Petr Brabec.
V roce 1999 uspořádal oddíl TJ Lokomotiva Liberec 1. ročník dětského turnaje ve fleretu pod názvem Ještědský kalíšek.
V té době měl oddíl 38 členů. Trénovalo se 3x týdně. Na letní soustředění začali šermíři jezdit do Sloupu v Čechách společně se závodníky z Litoměřic a Karlových Varů.
Jana Nejezchlebová skončila v tomto roce na několika turnajích na 3. místě. V soutěži kadetů ve fleretu se liberecké družstvo umístilo na mistrovství ČR na 3. místě (ve složení Janeček, Nejezchleb, Biháry).
Anna Lauermannová se zúčastnila světového poháru v šermu kordem žen v Praze a následně obsadila skvělé 8. místo na světovém poháru juniorek v kordu v německém Osnabrücku.
Jiří Janeček dosahoval v této době úspěchů ve fleretu kadetů a juniorů – obsadil například 3. místo na turnaji v saském Görlitz, 2. místo na turnaji v Písku a následně 3. místo na Turnaji mládeže v Uherském Hradišti.
2000-2009
V roce 2000 se Barbara Martinová a Anna Lauermannová zúčastnily světových pohárů juniorek v Budapešti a Mödlingu. Anna Lauermannová se probojovala na mistrovství světa juniorů do USA. Na turnaji Olomoucký kord se Barbara Martinová umístila na 3. místě a Anna Lauermannová na 6. místě.
Jiří Janeček skončil na turnaji kadetů v rakouském Linci na pěkném 6. místě. Postupně se prosazovali také Milan Kulík, Jiří Koutný, Ondřej Ploch a Radek Šebesta.
V roce 2000 uspořádal liberecký oddíl Mistrovství ČR dospělých v šermu fleretem a kordem. Barbara Martinová i Anna Lauermannová skončily ve finálové osmičce.
Renda Niesig obdržel od Českého šermířského svazu titul „zasloužilý trenér“ za 8. místo družstva kordistek na mistrovství světa v USA, jehož členkou byla Anna Lauermannová.
V roce 2001 se Barbara Martinová a Anna Lauermannová zúčastnili světového poháru v kordu juniorek v Praze a v německém Tauberbischofsheimu. Barbara Martinová obsadila 2. místo na Ještědském poháru v Liberci. Jiří Janeček absolvoval světový pohár ve fleretu juniorů v rakouském Mödlingu.
V roce 2002 se Jiří Janeček umístil na skvělém 2. místě na turnaji Brandenburg Cup v Cottbusu. Dobrých umístění začali dosahovat Jiří Koutný a Ondřej Ploch. Ten se v roce 2004 probojoval na mistrovství světa kadetů do bulharského Plovdivu. V roce 2005 se pak Jiří Koutný zúčastnil mistrovství světa kadetů v rakouském Linci. Ondřej Ploch se v roce 2006 zúčastnil mistrovství Evropy juniorů v polské Poznani a v roce 2007 mistrovství světa juniorů v tureckém Beleku.
V roce 2008 se liberecký Romuald Klemm pod vedením trenéra Milana Kulíka stal vítězem Českého poháru a mistrem ČR ve fleretu mladších žáků. V té době měl oddíl okolo 30 členů – z toho 3 trenéry: Rendu Niesiga, Milana Kulíka a Petra Brabce.
2010-2020
Kolem roku 2010 podával Romuald Klemm nadále skvělé výkony a umisťoval se pravidelně na medailových pozicích v soutěžích žáků, kadetů a následně i juniorů a zúčastnil se také mnoha turnajů ECC (evropský kadetský okruh). Vybojoval také několik titulů mistra ČR. V té době také začaly závodit Štěpánka Němcová, Anička Havlíčková, Matěj Chaloupka a Jiří Syřiště.
Štěpánka Němcová získala v roce 2014 titul mistryně ČR v šermu fleretem žaček. Následovala řada medailových umístění v ČR i dobrých umístění na turnajích v zahraničí. V roce 2017 obsadila Štěpánka Němcová 15. místo na mistrovství Evropy juniorek v Plovdivu a 3. místo na mistrovství ČR seniorek. Několikrát byla vyhlášena mezi nejúspěšnějšími sportovci Libereckého kraje. V úspěšné reprezentaci oddílu a České republiky pokračuje dodnes.
V letech 2014-2015 začali závodit ve fleretu mj. Petr Hromádka a Tomáš Chramosta a postupně se i oni dostávali do finálové osmičky.
Tomáš Chramosta se stal v roce 2017 mistrem ČR v kategorii mladších žáků. Petr Hromádka obsadil ve stejném roce skvělé 3. místo na mistrovství ČR žáků. Ve stejném roce naše žákovské družstvo získalo na mistrovství ČR 2. místo. Chramosta i Hromádka se měli zúčastnit mistrovství světa kadetů a juniorů v roce 2020, které však bylo kvůli pandemii COVID19 zrušeno.
Zdroje:
- kronika oddílu Šerm Liberec z. s.
- kroniky TJ Lokomotiva Liberec
- web: www.serm-liberec.cz
Zpracovala: Kateřina Niesigová
Zpracováno pro interní potřeby oddílu Šerm Liberec z.s. a Českého šermířského svazu
Leden 2022